+48 661 075 855

biuro@big-kam.pl

ul. Świdnicka 7A

58-150 Rogoźnica

Worki jutowe – co to jest i z czego są wykonane?

worki jutowe bigkam

Do przechowywania oraz transportowania różnych materiałów mogą być wykorzystywane nie tylko elastyczne kontenery, czyli big-bagi. Jeśli ładunki są mniejsze i lżejsze, dogodną opcją stają się worki jutowe. Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ich temat!

Worki jutowe – co to jest? Z czego są wykonane?

Worki jutowe, jak już wskazuje sama ich nazwa, wykonane są z juty, a dokładniej jej włókien łodygowych, z których tworzy się tkaniny o zróżnicowanej gramaturze (gęstszym lub rzadszym splocie). Roślina ta jest uprawiana przede wszystkim w Chinach oraz Pakistanie. Podstawowe zalety worków jutowych to: uniwersalność, możliwość wszechstronnego użycia, odporność na rozciąganie, jak również wytrzymałość.

Różne zastosowania worków jutowych

Worki jutowe mają szerokie zastosowanie. Bardzo często wykorzystują je rolnicy, sadownicy oraz ogrodnicy – do bezpiecznego przechowywania i wygodnego transportowania zebranych z pola, w ogrodzie lub w sadzie płodów rolnych (zbóż, owoców i warzyw). Magazynowane w taki sposób towary nie psują się, ponieważ panuje tam odpowiednia wentylacja. Można także stosować tego typu worki jako pojemniki na odpady albo kompost. Ponadto używa się ich w branży budowlanej oraz w innych dziedzinach gospodarki. Wypełnione piaskiem worki jutowe mogą być wykorzystywane jako materiał ochronny w czasie powodzi, jako blokada przed napływającą wodą.

Dlaczego juta jest uważana za przyjazną dla środowiska?

Jutę, z której wykonane są charakteryzowane tu worki, uznaje się za materiał ekologiczny. Wszystko dzięki temu, że jest ona w pełni biodegradowalna i w 100% składa się z naturalnego włókna. Dodatkowy atut dotyczy tego, że worki jutowe poddaje się recyklingowi.

Worki jutowe – jak prać?

Co zrobić z zabrudzonymi workami jutowymi? Wystarczy je wyprać, stosując się do kilku podstawowych zasad, ponieważ juta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Usunięcie z materiału nieestetycznych plam jest możliwe poprzez ręczne pranie w letniej wodzie, używając do tego delikatnego mydła, a rezygnując z mocnych detergentów. Później należy pozostawić tkaninę do wysuszenia (nie zaleca się korzystać z suszarki bębnowej, jak również wystawiać worków jutowych na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych).

Gdzie kupić worki jutowe?

Mniejsze worki jutowe, przeznaczone do przechowywania małych przedmiotów, wykonywania ozdób, czy pakowania okolicznościowych prezentów można kupić w sklepach papierniczych lub z artykułami dekoracyjnymi. Natomiast worki jutowe w większych rozmiarach są dostępne w sklepach z wyposażeniem ogrodniczym. Zakup jest możliwy zarówno przez Internet, jak i w punktach stacjonarnych.

Co można zrobić z worka jutowego?

Worki jutowe służą nie tylko do przechowywania różnych produktów spożywczych, można wykonać z nich także dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz (obrusy na stół, otoczki na donice kwiatowe, opakowania na przyprawy, czy poszewki na poduszki), jak i ozdoby na choinkę bożonarodzeniową, opakowania na prezenty oraz wytwory rękodzielnicze, które już same w sobie mogą stanowić kreatywny podarunek, wyróżniający się tym, że został wykonany samodzielnie.

Gdzie wyrzucać worki jutowe?

Po wykorzystaniu worków jutowych należy pamiętać, aby je w odpowiedni sposób zutylizować. Podstawowe zasady segregacji śmieci wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucanie ich do kontenera na odpady zmieszane. Drugą opcją jest bezpośrednie wyrzucanie ich do kompostu, ponieważ jak już zostało wcześniej wspomniane, ulegają one rozkładowi.

Polecane wpisy
worki na odpady budowlane
Worki na odpady budowlane — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wielofunkcyjność, trwałość, łatwa obsługa – to synonimy worków big bag, które cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Wykonane z Czytaj więcej

gramatura workow big bag
Gramatura worków big-bag

Cieszący się rosnącą popularnością worek typu big-bag, czyli wielkogabarytowy kontener na różnego typu odpady lub produkty spożywcze niejedno ma imię. Czytaj więcej

big kam kukurydza
Zakiszanie ziarna kukurydzy w big-bagach – co warto wiedzieć?

Typowy dla Polski klimat sprawia, że zbiór kukurydzy z pól uprawnych następuje zwykle w połowie października, a więc wtedy, gdy Czytaj więcej

materialy sypkie
Jakie materiały sypkie można przechowywać w workach big bag?

Wielkogabarytowe worki big bag wyróżniają się uniwersalnością, dlatego służą do przechowywania i transportu ładunków różnego typu. W workach big bag Czytaj więcej

Nowość! Kreator worków

Od teraz możesz na naszej stronie samodzielnie stworzyć i zamówić swoje worki Big Bag

Sprawdź