+48 661 075 855

biuro@big-kam.pl

ul. Świdnicka 7A

58-150 Rogoźnica

Przechowywanie ziemniaków w workach BIG BAG

ziemniaki big kam

Jak doskonale wiadomo uniwersalne worki typu big-bag mają wszechstronne zastosowanie. Bardzo często wykorzystuje się je na przykład w branży rolniczej. Służą tam do wygodnego magazynowania płodów rolnych – zbóż, owoców oraz warzyw (np. ziemniaków), zebranych z mniejszych, jak i większych pól, ogrodów lub sadów. W takich workach można bezpiecznie transportować towary (w tym produkty spożywcze) o dużej wadze z jednej lokalizacji do drugiej. Worki big-bag na ziemniaki są używane zarówno przez profesjonalnych rolników, jak i osoby, które lubią robić większe zapasy, a jednocześnie chcą je przechowywać tak, aby nie wpłynąć negatywnie na ich jakość.

Gdzie kupić worki na ziemniaki? Lepiej zaopatrzyć się w taki produkt w sklepie internetowym, czy stacjonarnym? Czy inwestycja w big-bagi na ziemniaki jest w ogóle opłacalna? Już teraz dokonaj satysfakcjonującego zakupu i w praktyce przekonaj się o potencjale drzemiącym w tych elastycznych kontenerach!

Dostępne metody przechowywania ziemniaków

Na polach uprawnych, działkach za miastem, czy w przydomowych ogródkach sieje się lub sadzi różne warzywa. Ludzie zajmują się taką działalnością w celach zarobkowych (wtedy jest ona realizowana na szeroką skalę) albo po prostu dlatego, że jest to ich hobby, a pielęgnację warzywnika uznają za relaksujące zajęcie i ciekawą formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. W zależności od okoliczności, uprawy te przeznacza się na użytek własny (np. przez kilkuosobową rodzinę) albo ukierunkowane są one na późniejszą sprzedaż.

Najczęściej można dostrzec tam: cebulę, pietruszkę, marchew, sałatę, kapustę, pory, selery, koperek, groch, fasolę szparagową, ogórki, pomidory, paprykę, cukinię, dynię, szczypiorek, rzodkiewkę, buraki, a także oczywiście ziemniaki.

To ostatnie warzywo cieszy się w polskiej kuchni ogromną popularnością. Można przyrządzić z niego wiele smacznych i sycących potraw – zarówno tych zjadanych na obiad, jak i spożywanych w formie przekąski między głównymi posiłkami. Ziemniaki są składnikiem zup, zapiekanek oraz sałatek, robi się z nich placki ziemniaczane, kluski, chipsy lub frytki, stanowią także chyba najpopularniejszy dodatek do drugiego dania, gdzie zwykle występują w towarzystwie zatopionego w sosie mięsa oraz surówki.

Kiedy jest najlepsza pora na zbiory ziemniaków z pola? Wszystko zależy tutaj od konkretnej odmiany – są te wcześniejsze, jak i późniejsze. Warianty należące do tej pierwszej kategorii, tak zwane młode ziemniaki, można zbierać już po około trzech miesiącach od posadzenia (najczęściej jest to koniec czerwca). Natomiast plon główny musi być w gruncie jak najdłużej. Dlatego wykopki odbywają się w terminie od połowy sierpnia, aż do końca września. To wydarzenie zwiastuje więc, że jesień zbliża się coraz większymi krokami.

Zbiory ziemniaków powinny odbywać się w suche i słoneczne dni, gdy ziemia nie jest nadmiernie wilgotna, dzięki temu warzywa nie będą narażone na gnicie. W trakcie wykopek należy uważać, aby na bulwach nie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne. Po zakończeniu prac ziemniaki trzeba pozostawić na jakiś czas do wyschnięcia. Następnie nadają się one do przechowywania.

Przechowywanie ziemniaków w piwnicy

Jednym z miejsc, gdzie można bezpiecznie gromadzić ziemniaki przez zimę i ochronić je przed mrozem, jest kopiec przygotowany na terenie ogrodu albo piwnica w domu lub bloku mieszkalnym. Ważne, aby nie było tam dostępu do światła słonecznego. Ziemniakom nie służy zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura – optymalne warunki to około 5-7 stopni Celsjusza. Jeśli w tym miejscu zrobi się nieco chłodniej, trzeba stworzyć dodatkową warstwę izolacyjną (np. ze starego koca, słomy lub kartonów). Z kolei polecana wilgotność powinna wynosić mniej więcej 80%.

Aby zachować porządek w piwnicy lub spiżarni, w której panuje odpowiedni mikroklimat, poleca się umieścić zbiory w wiklinowych koszach albo drewnianych skrzynkach, gdzie zostanie zapewniony stały przepływ powietrza. Jest to ważne, ponieważ właściwa wentylacja pozwala uniknąć wystąpienia pleśni. Wartą rozważenia opcją jest również magazynowanie warzyw w przewiewnych workach typu big-bag. Już teraz sprawdź, dlaczego to rozwiązanie można uznać za prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Przechowywanie ziemniaków w workach BIG BAG

Gdzie kupić worki na ziemniaki? Dlaczego przechowywanie warzyw zebranych z pola uprawnego w big-bagach zdaje egzamin w praktyce? W ten produkt można zaopatrzyć się właśnie u nas. Istnieje możliwość zakupu dowolnej ilości worków o standardowych, jak i niestandardowych wymiarach. Koszt jednego egzemplarza to w zależności od konkretnego wariantu około kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. To inwestycja na każdą kieszeń, która nie nadwyręży nadmiernie budżetu, jakim dysponuje dane gospodarstwo.

Worki big-bag wielorazowego użytku stanowią odpowiedź na zróżnicowane potrzeby klientów, dlatego można spotkać się z różnymi ich rodzajami. Te elastyczne kontenery o mniejszej, jak i większej ładowności, nadają się między innymi do magazynowania i transportowania warzyw, które są niezwykle delikatnym towarem. Tak szeroka oferta sprawia, że dobór odpowiedniego modelu nie stanowi większego problemu, a to rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością w szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej. Za jedną z największych zalet wentylowanych worków big-bag uznaje się specjalny materiał, z jakiego są one wykonane. Cechuje go imponująca elastyczność, wysoka wytrzymałość, a gwarancja przepuszczalności powietrza sprawia, że warzywa cały czas swobodnie „oddychają” i może zachodzić naturalny proces suszenia się składowanych tam ziemniaków. Struktura tej tkaniny sprawia, że worki nie przepuszczają do swojego wnętrza wilgoci, ani szkodliwych zanieczyszczeń.

Jak przygotować ziemniaki do przechowywania?

W jakim celu przechowuje się płody rolne? Motywacje mogą być różne. Najczęściej ten finalny etap produkcji jest ukierunkowany na sadzeniaki, bezpośrednie spożycie lub są one przeznaczone do przetwórstwa przemysłowego. Poprawne magazynowanie ziemniaków przekłada się na ich jakość oraz dłuższy termin przydatności do spożycia. Warto więc mieć na uwadze stosowanie się do kilku kluczowych zasad. Jakich błędów unikać?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że w trakcie przygotowywania ziemniaków do przechowywania nie można ich myć, wystarczy jedynie strząsnąć z nich nadmiar ziemi. Natomiast wcześniej, już na etapie wykopek, konieczne jest używanie wysokiej klasy narzędzi, które zmniejszą ryzyko uszkodzeń. Dzięki temu nie dojdzie do pojawienia się ubytków w bulwach. Starannie wyselekcjonowane warzywa umieszcza się w workach typu big-bag – pomieszczą one nawet ładunki o dużej wadze. Gromadzenie ziemniaków oraz ich transportowanie z jednej lokalizacji do drugiej jeszcze nigdy wcześniej nie było prostsze. A to wszystko za sprawą funkcjonalnych big-bagów. Już teraz zaopatrz się w ten praktyczny produkt. Na pewno nie pożałujesz takiej inwestycji.

Polecane wpisy
worki na odpady budowlane
Worki na odpady budowlane — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wielofunkcyjność, trwałość, łatwa obsługa – to synonimy worków big bag, które cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Wykonane z Czytaj więcej

gramatura workow big bag
Gramatura worków big-bag

Cieszący się rosnącą popularnością worek typu big-bag, czyli wielkogabarytowy kontener na różnego typu odpady lub produkty spożywcze niejedno ma imię. Czytaj więcej

worki jutowe bigkam
Worki jutowe – co to jest i z czego są wykonane?

Do przechowywania oraz transportowania różnych materiałów mogą być wykorzystywane nie tylko elastyczne kontenery, czyli big-bagi. Jeśli ładunki są mniejsze i Czytaj więcej

big kam kukurydza
Zakiszanie ziarna kukurydzy w big-bagach – co warto wiedzieć?

Typowy dla Polski klimat sprawia, że zbiór kukurydzy z pól uprawnych następuje zwykle w połowie października, a więc wtedy, gdy Czytaj więcej

Nowość! Kreator worków

Od teraz możesz na naszej stronie samodzielnie stworzyć i zamówić swoje worki Big Bag

Sprawdź